I semestr - Szkoła Podstawowa nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie

Idź do spisu treści

Menu główne:

I semestr

Wydarzenia > 2014/2015
 

Uczta na Olimpie

Pani Kamila Skibniewska połączyła edukację z przyjemnością gotowania.
Bogowie z klasy 5B stworzyli kanapkę Dionizosa, sałatkę Persefony, koreczki Ateny i winne smakołyki, których nie brakowało na Olimpie.
Uczniowie z klasy 5C prezentowali historie mitologiczne. Następnie razem z przedszkolakami z Baśniowego Dworku na Kole tworzyli przepisy na boskie potrawy.



 

Czytanki - bajanki

Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu wybrali się do przedszkolaków celem poczytania im bajek z różnych zakątków świata. Nie zabrakło też wierszyków związanych z czasem Bożego Narodzenia.



 

Łańcuch uśmiechu

W czasie przedświątecznym uczniowie wraz z panią Kamilą Skibniewską udali się do Przedszkola nr 93. Wspólnie z dziećmi z grupy Biedronek tworzyli ozdoby świąteczne: bombki i gwiazdki. Na koniec mikołajkowego spotkania stworzyli długi łańcuch choinkowy - łańcuch uśmiechu.



Szkolenie wolontariuszy

Chłopcy i dziewczynki ze Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyli w szkoleniu wolontariuszy. Odbyło się ono w siedzibie Caritasu w Warszawie. Poza zajęciami warsztatowymi, dzieci wzięły udział w tworzeniu bajki z przesłaniem o tym, jak być dobrym. Wszyscy byli zadowoleni i zaangażowani w swoje role.



Sport to zdrowie

Chłopcy z klasy 5b i 5c rozegrali mecz towarzyski z  zaprzyjaźnionymi przedszkolakami. Oczywiście zwyciężyli gospodarze 10:2. Zaciętej walce przyglądały się nasze piątoklasistki.



Pasje kucharskie

Uczniowie klasy 5c wraz z panią Kamilą Skibniewską przygotowali zajęcia gotowania w siedzibie Przedszkola Nr 93 na Kole. Uczniowie zrobili czapeczki kucharskie dla maluchów. Każdy otrzymał fartuszek i akcesoria kulinarne. Razem robili tosty, kanapki i sałatkę owocową. Na deser maluchy delektowały się świeżo robioną watą cukrową.



Jasełka w Domu Pomocy Społecznej

Dnia 9 stycznia klasa IIIc złożyła wizytę pensjonariuszom DPS "Budowlani". Dzieci wystąpiły z jasełkami. Najbardziej podobały się kolędy Arki Noego. Po występie dzieci zostały obdarowane torbą słodkości.


Szlachetna paczka

W  okresie przedświątecznym uczniowie naszej szkoły, przy ogromnym wsparciu Rodziców, postanowili pomóc potrzebującym. Włączyli się w akcję „Szlachetna Paczka” organizowaną przez Stowarzyszenie „Wiosna”. Zdecydowali się pomóc starszej osobie w bardzo trudnej sytuacji materialnej, Pani Elżbiecie.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców i uczniów udało się nam zebrać dary rzeczowe
i pieniądze przeznaczone na zakup niezbędnych artykułów. 13 grudnia  wszystkie zebrane artykuły (spożywcze, chemiczne, ubrania, nowy ciśnieniomierz, a także wersalkę) zostały dostarczone przez wolontariuszy Stowarzyszenia „naszej” Pani.
Wolontariusz, który opiekował się rodziną (oznaczonej numerem MAZ-666-055775), Pan Jakub chciał przekazać kilka słów od siebie.



Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.
Parę dni po tym, gdy dowiedziałem się, że będzie również wersalka, o potrzebie której dowiedzieliśmy się z Kamilą - moim wolontariuszem wspomagającym, zupełnie przez przypadek i na koniec spotkania, bo pani Elżbieta nie przypuszczała, że może w ogóle mówić otwarcie o takiej potrzebie - zadzwoniłem poinformować, że wersalka również się znalazła. Mimo tego, Pani Elżbieta do samego przybycia paczek nie wierzyła, że jednak ją dostanie. Po wniesieniu, gdy mebel okazał się rzeczywisty Pani od razu usiadła, wychwalając wygodę. Następnie zabraliśmy się za rozpakowywanie pięknie obłożonych papierem pudełek. Było ich tak dużo, że pani Elżbieta - wyraźnie zaszokowana - nie wiedziała, od której zacząć. Gdy już jednak udało się wybrać pierwsze pudełko i zaczęliśmy wyciągać kolejne rzeczy, niemal z każdego chciała się z nami czymś podzielić. Podczas rozpakowywania pani Elżbieta zwracała również uwagę na to, że rzeczy są bardzo ładne,
w jej guście. "O! W takich kolorach właśnie jak lubię." - powiedziała na widok pościeli. Podczas przymierzania kurtki, która de facto leżała idealnie, miała pewne obawy, czy to aby nie za ładny ubiór dla starszej pani, ale bardzo szybko dodała: "będę młodziej wyglądała, bardzo elegancka kurtka". Wiele rzeczy, które Pani Elżbieta wyciągała z paczek bardzo ją cieszyły, również dlatego, że właśnie jej się skończyły. Każdy kolejny artykuł wzbudzał na twarzy starszej pani coraz większy szok i niedowierzanie: "Nawet o tym Państwo pamiętali? I kremy, z których korzystam. A to co? Nowy aparat do ciśnienia! O rety, ile to wszystko musiało kosztować? Tyle ludzi biedniejszych, a ja tyle dostałam, niech Państwo sobie coś wezmą może? Nawet perfumy! I to jakie! Nie wiem, co powiedzieć, brak mi słów." "Myślałam, że może 3 rzeczy z tego, co Państwo zapisali uda się zdobyć." - powiedziała pani Elżbieta rozglądając się po pokoju, gdzie rozłożone prezenty niemal uniemożliwiały normalnie poruszanie się po mieszkaniu. Na końcu trzeba dodać, że Pani Elżbieta jest bardzo skrytą, skromną osobą, której ciężko było przyjąć tak duże wsparcie. I właśnie dlatego, bezcenny był widok dziecięcej iskry w oku starszej pani na widok wszystkich tych rzeczy. Każda najdrobniejsza rzecz, o której pani Elżbieta marzyła znalazła się w Paczce.




Co chce Państwu przekazać wolontariusz:
Przede wszystkich chciałbym podziękować za wspaniałą współpracę. Spełnili Państwo 110% standardu Szlachetnej Paczki - kontakt, zorganizowanie, opakowanie paczek, jakość darów, nie mówiąc już o pomocy w transporcie. Przed Państwa przyjazdem byłem strasznie spięty i zestresowany, ale gdy zaczęliśmy rozpakowywać prezenty u pani Elżbiety
i zobaczyłem, co było w środku, jak konkretną pomoc z dbałością o szczegóły i wszystkie najdrobniejsze pozycje z listy - dostałem zastrzyk endorfin, który działa do teraz. :) To moja pierwsza przygoda z Paczką i wolontariatem w ogóle. Państwo byli pierwszymi Darczyńcami, których przyjmowałem, więc jestem wielkim szczęściarzem, że trafiłem na taki róg obfitości i tak profesjonalne podejście do sprawy. Mam nadzieję, że Państwo również są zadowoleni z kontaktu ze mną. Dali mi Państwo wielką motywację do działania w ogóle oraz w Paczce, do której zapewne wrócę w przyszłym roku. Jeszcze raz dziękuję!
Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:
"Gorące podziękowania z całego serca, słów brak, zszokowana z radości jestem, przeżywam to bardzo. Mam skrupuły, że może za dużo, nie przypuszczałam, że ta paczka będzie tak duża. Brak mi słów. Te rzeczy starczą mi na rok, a wersalka na pewno do końca życia."

Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim Darczyńcom za okazaną pomoc. Szczególne podziękowanie pragniemy złożyć Tacie Ewy Chodak z kl. 6 a za użyczenie samochodu
i poświęcenie czasu na przewiezienie darów i Rodzicom Patrycji Madej z kl. 4 a za przekazanie wersalki dla Pani Elżbiety.


Anna Tanajewska
Jolanta Szostak
Katarzyna Szczawińska
oraz wspierający nas wychowawcy klas „0” - VI


Pomoc dla zwierzaków w schronisku

W grudniu 2014 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wsparli bezdomne zwierzęta ze Schroniska w Korabiewicach. Zbiórkę darów prowadziliśmy przez 3 tygodnie, a w dniu  27 grudnia pani Anna Tanajewska zawiozła karmę do Korabiewic. Wolontariuszki przyjęły   prawie 100 kg jedzenia !  W imieniu podopiecznych bardzo serdecznie podziękowano naszej szkole, a także pozwolono nam wyprowadzić na spacer cztery psy!!!
Pamiętajcie, prosimy, o bezdomnych zwierzętach, które szczególnie w trudnym zimowym okresie bardzo potrzebują naszej pomocy. Pamiętajcie też, że w schronisku najczęściej nie znalazły się ze swojej winy, a z powodu nieludzkiego i okrutnego traktowania przez człowieka. Zachęcamy wszystkich gorąco do odwiedzenia strony Schroniska  http://schronisko.info.pl i do adopcji ( również wirtualnej) psiaków.



Jasełka i wigilia szkolna

19 grudnia 2014r. upłynął nam w świątecznej atmosferze. Tego dnia obejrzeliśmy przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów klasy 3c. Dzieci zaprezentowały się zarówno przed młodszymi jak i starszymi kolegami. Występ uświetnił chór szkolny ze specjalnie przygotowanym na tę okazję repertuarem. Następnie uczniowie klas 4 - 6 wzięli udział w rywalizacji karaoke, śpiewając kolędy.
Wszyscy wzięliśmy również udział w uroczystej wigilii szkolnej - z opłatkiem, życzeniami i masą słodkości.

Aukcja bombek choinkowych

Dnia 18 grudnia 2014r. odbyła się po raz kolejny licytacja bombek wykonanych przez Dyrekcję i nauczycieli naszej szkoły. Pieniądze zostaną przekazane Radzie Rodziców SP 225 i przeznaczone na dofinansowanie uczniów do wyjazdów na wycieczki i Zielone Szkoły.



"Odkrywamy tajemnice przyrody"

Dnia 11 grudnia 2014 roku odbyło się wręczanie nagród laureatom konkursu przyrodniczego "Odkrywamy tajemnice przyrody". Konkurs ten został zorganizowany przez Gimnazjum Nr 47 z oddziałami dwujęzycznymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego dla uczniów klas IV-VI oraz gimnazjum. Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli w nim udział i przygotowali przepiękne prace konkursowe. Laureatami konkursu zostali:
Robert Ambroziak - I miejsce
Oskar Banaszek - II miejsce
Martyna Kuklińska - II miejsce
Sandra Adamiec - wyróżnienie
Natalia Wieczorek - wyróżnienie



Mitologia na wesoło

3 - go grudnia, dzięki uczniom klasy 5b, przenieśliśmy się na grecki Olimp. Dzieci zaprezentowały tego dnia spektakl "W świecie mitów greckich". W żartobliwej formie opowiedzieli historię Pandory oraz Orfeusza i Eurydyki.
Mity nie straciły nic ze swojej aktualności. Opowiadają o męstwie, odwadze i potędze miłości, ale również zazdrości, kłamstwie i głupocie. Są tak piękne, że nie mogą pójść w zapomnienie, chociaż ludzie już dawno przestali wierzyć w istnienie helleńskich bogów. Dlatego uczniowie postanowili pokazać uwspółcześnione wersje mitów i zachęcić innych do poznania innych przygód mitologicznych postaci.


2014 - Rok Oskara Kolberga

Rok 2014 został ogłoszony przez Sejm RP – rokiem Oskara Kolberga – wybitnego polskiego etnografa, kompozytora i folklorysty.
Z tej okazji
w klasach 4 - 6 odbyła się uroczystość, podczas której poznaliśmy bliżej jego dokonania oraz obejrzeliśmy prezentacje poszczególnych klas dotyczące kultury ludowej, tańce, pieśni, gusła, obrzędy itp.



Mikołajkowy Turniej Koszykówki

W sobotę 29.11.2014 r. odbył się Mikołajkowy Turniej Koszykówki organizowany przez MUKS Basket Warszawa. Mecze zostały rozegrane w Hali Sportowej "Koło" przy ul. Obozowej 60. Zawodnicy z klasy 4B i 4A poradzili sobie znakomicie.
Wygrali wszystkie mecze. Pierwszy ze Szkołą Podstawową nr 234 z wynikiem 22:4, drugi ze Szkołą Podstawową Sióstr Felicjanek nr 28 z wynikiem 10:8 i
tym samym zdobyli I miejsce.
Drużyna została przygotowana przez p. Radosława Rudnickiego.
Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom. Rodzicom dziękujemy za wspaniały doping, wsparcie oraz słodki poczęstunek na koniec spotkania.



Święto Pluszowego Misia

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest on towarzyszem dzieci, przyjacielem oraz powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
W poniedziałek, 24 listopada 2014 r., w Szkole Podstawowej Nr 225 uczniowie z oddziału przedszkolnego i klas I-III obchodzili  Święto Pluszowego Misia.  W dniu tym najważniejszymi gośćmi w szkole były pluszowe misie. W bogatej scenerii i strojach misiów dzieci bawiły się wraz ze swoim milusińskimi.
Przygotowaniom do tego dnia towarzyszył konkurs plastyczny "Mój przyjaciel Miś".
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci zaprezentowały wierszyki o misiach, wzięły udział w zabawie muzyczno-ruchowej  przy piosence „Jadą, jadą misie”, śpiewały i tańczyły do piosenek: „Pokochaj pluszowego misia” i „Misiowe swawole w szkole”.  Czas spotkania umiliła też piosenka „Biały Miś” wykonana przez dziewczynki z klasy V. Podczas imprezy dzieci wysłuchały historii pluszowego misia i kilku informacji o misiach - niedźwiedziach. Były także tańce z maskotkami i quiz wiedzy o misiach - bohaterach literackich i misiach -  niedźwiedziach .
Podczas imprezy rozstrzygnięty został konkurs "Mój przyjaciel Miś", misie przygotowane przez dzieci zachwyciły oryginalnością i sposobem wykonania. Spośród 109 prac dwanaście zostało nagrodzonych i osiem wyróżnionych. Każdy uczestnik otrzymał „Podziękowanie” za udział w konkursie. Wszyscy zwycięzcy uwiecznieni zostali na wspólnym zdjęciu.
Finałem  obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia było słodkie  "Małe co nieco".                                                                                                           
Uroczystość zorganizowała i przeprowadziła biblioteka szkolna.



Zajęcia o niepełnosprawności i języku migowym

W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach języka migowego. Podczas zajęć lektorzy przedstawili fakty i mity na temat osób Głuchych, zapoznali dzieci z formą komunikowania się w języku migowym.

Więcej informacji na stronie Polskiego Związku Głuchych (oddział mazowiecki).


"Jabłko - król polskich sadów"

17.11.2014r. dla klas 0-3 odbył się  Dzień Dobrego Jedzenia z hasłem przewodnim "Jabłko, król polskich sadów".  Rodzice uczniów wsparli nas przy  przygotowaniu stołów i promowaniu polskich jabłek. Dawnym zwyczajem wystawiono na stołach smakołyki. Znalazły się na nich racuchy, naleśniki, placuszki, ciasteczka, musy, szarlotki, jabłeczniki. Wszyscy mogli skosztować i delektować się pysznościami.
W klasach  nauczyciele z uczniami omawiali  temat: sady,  przetwory, konfitury, zapasy zimowe, wartości odżywcze jabłka, odmiany, gatunki  polskich jabłek. Wykonano  klasowe plakaty, które ozdobiły korytarze szkolne.



Dzień Niepodległości w wierszu, piosence i malarstwie

W dniu 13 listopada br. klasy IV-VI uczestniczyły w apelu pt. „Poranek pieśni, poezji i malarstwa patriotycznego”. Apel przygotowała klasa VI B pod kierunkiem nauczyciela historii p. Anny Kowalskiej, przy udziale uczniów z klas IV, V i VI oraz rodziców. Uroczystość rozpoczęła prezentacja multimedialna, obrazująca proces utraty niepodległości. W kolejnych wystąpieniach uczniowie prezentowali znane pieśni patriotyczne takie jak: „Warszawianka”, „My, Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie” i inne. Wybranym piosenkom towarzyszyły pokazy tańca (np. Jeszcze jeden mazur dzisiaj) lub elementy dramy (np. „Przybyli ułani”).  Piosenki przeplatane były recytacjami wierszy  (np. „W listopadowym słońcu”, „5 listopada”). Części recytowanych utworów jak np. „Rocie” towarzyszył akompaniament gitarowy w wykonaniu uczennicy kl. IVa. Uczniowie występowali w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach z czasów zaborów i waliki o niepodległość. Tło widowiska stanowił chronologiczny pokaz multimedialny malarstwa batalistycznego polskich mistrzów takich jak np. Wojciech i Jerzy Kossakowie, Artur Grottger, Aleksander Sochaczewski, Stanisław Bagiński i  inni.
Treść apelu łączyła dzieje utraty niepodległości, czasów zaborów oraz walki o wolność i niepodległość w XX w.

Sportowy Okrągły Stół

W dniu 12 listopada 2014 r. w Naszej szkole na sali gimnastycznej odbyła się debata Sportowego Okrągłego Stołu (SOS), w której udział wzięli reprezentanci klas 4-6, Pani Dyrektor Barbara Tłoczek oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Celem debaty było poznanie opinii uczniów na temat lekcji w-fu.
Tydzień wcześniej wychowawcy zostali poproszeni o przeprowadzenie wstępnej dyskusji na godzinie wychowawczej, na której powinny zostać poruszone następujące kwestie:

  • Co najbardziej lubicie robić na lekcjach WF-u?

  • Co chcielibyście zmienić na lekcjach WF-u?

  • Co zrobić żeby każdy uczeń chętnie ćwiczył?

  • Co możemy zrobić własnymi siłami, a w czym potrzebna nam pomoc z zewnątrz?

Odpowiedzi na pytania uczniowie mieli przedstawić w formie graficznej.
Debatę poprowadził koordynator programu Pan Radosław Rudnicki, a nauczyciele obserwowali, notowali i dokumentowali wszystko zdjęciami.
Na początku reprezentanci każdej klasy przedstawili wcześniej ustalone mocne i słabe strony lekcji wychowania fizycznego oraz swoje sugestie w sprawie możliwych zmian. Wypowiedzi uczniów były różnorakie. Padło  wiele pozytywnych słów na temat  zajęć, kompleksu boisk oraz samej aktywności ruchowej. Według nich ważną rolę na lekcjach w-fu pełnią turnieje, zawody oraz rozgrywki, które wprowadzają czynnik rywalizacji, co motywuje każdego uczestnika do większego zaangażowania. Była także krytyka. W prezentacjach znalazły się następujące postulaty:

  • Więcej gier zespołowych;

  • Więcej zabaw i gier sportowych;

  • Lekcje prowadzone przez uczniów;

  • Aktywne przerwy;

  • Organizacja zajęć ze znanym sportowcem;

  • Zajęcia na lodowisku;

  • Nowe, lepsze piłki.

Po prezentacjach nadszedł czas na przedyskutowanie pomysłów. Zaangażowanie uczniów w debacie oraz ich pomysłowość były ogromne.  Każdy z uczestników chciał się wypowiedzieć na temat wychowania fizycznego w naszej szkole.
Na koniec koordynator wytłumaczył zebranym uczniom jaki jest cel wychowania fizycznego, dlaczego nauczyciele prowadzą lekcje ze wszystkich możliwych w szkole dyscyplin sportowych, dlaczego stawiają nacisk na ogólny rozwój fizyczny organizmu.
Podpowiedział również, że jeżeli uczniowie wyrażają chęć uczestniczenia w jakiejś konkretnej dyscyplinie sportowej to mogą jej więcej czasu poświęcić na zajęciach dodatkowych, pozalekcyjnych.
Kolejnym punktem programu było wspólne wybranie zadania do realizacji w  ramach programu „Wf z klasą”. Wybrano zadanie nr 3 tj. „Nowe zajęcia pozalekcyjne”.
Uważamy, że debata była bardzo udana, gdyż wspólnie z uczniami wypracowaliśmy wiele pomysłów na udoskonalenie zajęć sportowych w naszej szkole. Uczniowie poczuli się w większym stopniu współtwórcami szkolnego wychowania fizycznego, sportu i rekreacji. Jako nauczyciele chcielibyśmy, żeby każdy uczeń czuł się w szkole na  zajęciach dobrze, był zauważony i potrzebny. Mamy nadzieję, że w wyniku wspólnej pracy uda się nam to osiągnąć. Wszystkie sugestie weźmiemy sobie do serca i postaramy się w miarę możliwości uatrakcyjnić zajęcia.



Z owocami i warzywami życję w zgodzie, jem je na co dzień


"Jestem widoczny - jestem bezpieczny"

30 października klasy III-VI uczestniczyły w kampanii promującej bezpieczeństwo na drodze "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". Akcja odbyła się w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy u. Obozowej 60.
W ramach imprezy uczniowie:
- obejrzeli film "Tak, chcę być bezpieczny"
- uczyli się jeździć na rowerach zgodnie z zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym
- uczestniczyli w pokazie pierwszej pomocy
- spotkali się z kierowcą rajdowym
- ćwiczyli swoje umiejętności na symulatorze jednośladu.

Wszyscy otrzyma
li kaski rowerowe oraz zestawy MINI BRD.

"Niedziela z koszykówką na Woli"

26 października w Hali Sportowej "Koło" przy ul. Obozowej 60 odbył się turniej koszykówki: ”Niedziela z koszykówką na Woli” zorganizowany przez
MUKS Basket Warszawa. Mimo bardzo krótkiego czasu na przygotowanie zawodnicy klasy 4B z SP 225 bardzo dobrze sobie poradzili. Rozegrali trzy mecze: w dwóch z nich zdominowali przeciwników, w trzecim nieznacznie ulegli bardziej doświadczonemu zespołowi i tym samym zdobyli II miejsce.
Drużyna została przygotowana przez p. Radosława Rudnickiego.
Świetnie się bawiliśmy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy rodzicom za fantastyczny doping.

Dzień Zdrowego Żywienia

29 października obchodziliśmy Dzień Zdrowego Żywienia pod hasłem "Z warzywami i owocami żyję w zgodzie, jem je na co dzień". Z tej okazji uczestniczyliśmy w "zdrowej lekcji", poznaliśmy zalety spożywania owoców i warzyw oraz żytniego chleba. Na koniec uczestniczyliśmy w degustacji niezwykle smacznych, zdrowych i kolrowych sałatek owocowo - warzywnych oraz wyjątkowo atrakcyjnych kanapek.

Certyfikat "Szkoła z pomysłem na..."

W bieżącym roku szkolnym, nasza szkoła po raz trzeci z rzędu, znalazła się wśród laureatów Honorowego Wyróżnienia "Szkoła z pomysłem" Prezydenta m.st. Warszawy. Tym razem otrzymaliśmy certyfikat "Szkoła z pomysłem na edukację ekologiczną".
Nasza szkoła od lat podejmuje działania, organizuje akcje, konkursy projekty o charakterze proekologicznym. Jesteśmy szkołą, która "d
ąży do wychowania pokolenia świadomie korzystającego i dbającego o otaczający świat". Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały zauważone i docenione.
Nagrodę odebrała delegacja uczniów. Dzieci uczetniczyły również w
pokazie popularno - naukowym przygotowanym przez Centrum Nauki Kopernik  pt. „Umysł przyłapany” – traktujący o tym, jak iluzjoniści oraz branża reklamowa wykorzystują wiedzę o funkcjonowaniu naszego umysłu oraz niedoskonałościach naszych zmysłów.

Koncert "Instrumenty świata"

21 - go października odwiedził nas zespół muzyczny, który zapoznał nas z różnymi instrumentami oraz ich brzmieniem. Nie zabrakło wspólnego śpiewania oraz indywidualnych występów dzieci.

Święto Żytniego Chleba

Uczniowie klas młodszych obchodzili 17 października Święto Żytniego Chleba. Było pysznie - wspólna degustacja pieczywa, często upieczonego przez mamy, dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

Święto Komisji Edukacji Narodowej

Uczniowie klasy 6a, z okazji Święta Edukacji Narodowej, zaprosili wszystkich na żartobliwe przedstawienie o szkole.

Ślubowanie klas pierwszych

14 - go października, w dniu Święta Komisji Edukacji Nrodowej, dzieci z pięciu klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści, pomimo krótkiego pobytu w szkole, popisali się znakomitymi umiejętnościami artystycznymi.

Próbny sprawdzian klas szóstych

W sobotę, 11 października w Szkole Podstawowej Nr 225 im. Józefa Gardeckiego odbył się nietypowy próbny sprawdzian. Przystąpili do niego nie tylko uczniowie klas szóstych, ale także ich rodzice.
Frekwencja prawie stuprocentowa – tylko czworo uczniów z przyczyn zdrowotnych nie wzięło udziału w tym wydarzeniu. Sprawdzian próbny składał się z dwóch części – języka polskiego i matematyki oraz nowości od 2015 roku – języka angielskiego.
Niemal każdy denerwuje się przez egzaminami, bez względu na to, jak dobrze jest przygotowany. Odrobina stresu może pobudzać  do bardziej efektywnego działania, jednak jeśli jest zbyt intensywny może paraliżować, sprawić, że mamy "pustkę" w głowie.
Obecność rodziców na sprawdzianie próbnym może chronić dzieci przed nadmiernym stresem. Dziecko przeżywające nieprzyjemne uczucia może powiedzieć rodzicowi o swoich lękach i usłyszeć słowa otuchy.
Rodzice mogą pomóc dzieciom oswoić się z nową i trudną sytuacją – pokazując ją jako ważny, ale i naturalny etap przygotowujący do życiowych wyzwań i innych egzaminów.
Wsparcie rodziców obniżyło u dzieci napięcie i spowodowało wzrost poczucia pewności siebie. Wspólne pisanie próbnego sprawdzianu uświadomiło dzieciom, że jest to zadanie ważne i należy do niego podejść ambitnie. Dzięki temu uczniowie zwiększyli swoją motywację do pracy.
Podczas wspólnego rozwiązywania zadań rodzice mogli zaobserwować, jak dziecko radzi sobie podczas sprawdzianu, w czym jest dobre, a nad czym powinno jeszcze popracować. Z czego wynikają błędy? Czy z wolnego tempa, czy nadmiernego pośpiechu? Określonych zainteresowań, braku wiedzy, zaległości w nauce, czy niedostatecznej kontroli odpowiedzi? Posiadając taką wiedzę, rodzice lepiej rozumieją swoje dziecko i łatwiej  mogą mu pomóc w przygotowaniach do sprawdzianu.
Sobotnia próba była wstępem do intensywniejszej współpracy w zakresie bardziej świadomego i przy udziale rodziców, strategicznego przygotowania  uczniów do pierwszego w życiu poważnego egzaminu.

Dzień Papieski

W piątek 10 października obchodziliśmy w szkole Dzień Papieski. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 5c z Panią Katarzyną Szczawińską. Obejrzeliśmy montaż muzyczno - poetycki poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II oraz wspólnie śpiewaliśmy piosenki.

Piknik powstańczy w przedszkolu na Kole

Dzieci z Przedszkola- Baśniowy dworek na Kole oraz dziewczynki i chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 225 im. Józefa Gardeckiego upamiętnili chwile powstańczej Warszawy.
Szkolna brać zorganizowała maluchom z grupy Biedronek na terenie przedszkolnego ogrodu piknik powstańczy. Na wstępie dzieciaki posłuchały ciekawych historii o poczcie polowej, walkach na barykadach i wędrówce szlakiem walk powstańczych.
Kolejnym etapem były już konkurencje i zadania do wykonania iście z czasów sierpnia 1944. Każdy przedszkolak otrzymał Kartę małego powstańca, na której zbierał stemple za dobrze wykonane zadanie. A wśród nich były kolejno: budowanie barykady, przenoszenie meldunków przez tunele, dostarczanie wody w wiaderkach dla powstańców, quiz historyczny. Największym powodzeniem cieszył się szpital polowy, gdzie dzieci opatrywały ranne misie oraz malowanie znaków Polski Walczącej na biało-czerwonych odznakach.
Potem wszyscy przypinali je do koszulek. Na zakończenie wspólnie układali puzzle z czasów Powstania Warszawskiego.
Była to nie tylko udana zabawa, ale przede wszystkim lekcja historii zaprezentowana przez piątoklasistów młodszym kolegom - przedszkolakom.

"Powstańcze śpiewanie"

W dniu 2 października uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 225P obchodzili 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Klasy 4-6 przygotowały koncert "Powstańcze śpiewanie". Uczniowie, na tle pięknej dekoracji, prezentowali wylosowane piosenki powstańcze i wojenne. Występ był poprzedzony krótką informacją o utworze.
W czasie uroczystości uczennice z klasy 6 przedstawiły dwie prezentacje multimedialne: "Wspomnienia mojego Dziadka", która pokazała współczesnemu pokoleniu Powstanie Warszawskie oczami ośmioletniego chłopca, oraz prezentację "Oni ginęli za nas, my pamiętamy o nich" ukazującą, w jaki sposób Warszawa czci swoich bohaterów 1944 roku - tu uczniowie poznali też historię Miejsca Pamięci Narodowej, którym opiekuje się szkoła. Uczniowie i pracownicy szkoły ze wzruszeniem wysłuchali patriotycznych pieśni wykonanych przez swoich uczniów - szczególne wrażenie wywarła na słuchaczach "Piosenka o mojej Warszawie W przygotowanie uroczystości zaangażowali się wszyscy wychowawcy, rodzice i uczniowie
Po apelu delegacja szkoły składającą się z uczniów klas I - VI udała się na powstańcze Miejsce Pamięci Narodowej, przy ul. Górczewskiej 32,  gdzie złożyła kwiaty i zapaliła znicze.
W ramach obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w dniach 1-2 października cztery klasy uczestniczyły także w warsztatach prowadzonych przez edukatorów z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warsztaty o Powstaniu Warszawskim

1 - go i 2 - go października uczniowie klas starszych uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzieci dowiedziały się jak wyglądało życie ludności cywilnej podczas powstania oraz w jaki sposób walczyli ich rówieśnicy. Uczniowie wykonali gazetkę o tematyce powstańczej oraz filcowego misia, którym bawiły się warszawskie dzieci w czasach wojny.

Wybory Samorządu Szkolnego

Wybory członków Samorządu Szkolnego klas IV - VI odbyły się 17 - go września. Zostały one poprzedzone kampanią wyborczą poszczególnych kandydatów, nie zabrakło plakatów wyborczych, szumnych haseł, ciasteczek i baloników. Ostatecznie największą liczbę punktów uzyskali: Wojtek Gaweł z 6a, Jaś Kusznieruk z 5c oraz Wiktoria Krężlewicz z 5d.
Gratulujemy.

Enjoy My Origin

Nauka, radość, śmiech i zachwyt to tylko niektóre ze słów nawiązujących do szkolnych wydarzeń we wrześniu. Był to   tydzień niezwykle bogaty w doświadczenia i przeżycia, lecz także zdecydowanie zbyt krótki. Czas ten  pokazał, że nasi uczniowie to osoby ciekawe świata i otwarte na inne kultury. Bardzo cieszy mnie fakt, że także dzieci z młodszych klas chętnie próbowały swoich sił w komunikacji w języku angielskim. Jako, że nasi goście okazali się osobami  nieprzeciętnie ciepłymi, przyjaznymi i chętnymi do działania, pozostaną w naszej pamięci jako "sprawcy" wzbogacającego i inspirującego wydarzenia szkolnego, które na pewno należy powtórzyć.

A oto, jak Maryem i Egeman przedstawili swoje wrażenia o pobycie w naszej szkole:

„We really enjoyed this week with you and thank you for everything, that you have done for me.
This week gave us a lot and it was one of the best experiences in our life. We hope you enjoyed our lessons and presentations, because we really liked them. We know, that it’s almost impossible to remember everything that we told you about Turkey and Tunesja during this week, but we think, you remember quite enough.The only thing we can say about you, is that you’re really great! Thank you for being so kind and friendly.
Goodbye,  my friends! See you again! ”

Zapowiadana w naszej szkole wizyta gości z Turcji i Tunezji rozpoczęła się w niedzielę 13. 09. 2014r.  kiedy to rodziny goszczące (państwo Bigos i Fabijańczuk) powitały w swoim  domu  Maryem i Egemena  . Studenci przybyli do Polski w ramach projektu "Enjoy my origin" realizowanego przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. Cele projektu to przede wszystkim przybliżenie kultury krajów, z których pochodzą goście oraz rozwijanie kompetencji językowych uczniów, gdyż projekt realizowany jest w języku angielskim.  Podczas zajęć prowadzonych przez Maryem i Egemena nasi uczniowie mieli okazję do poszerzenia swej wiedzy z zakresu geografii, historii czy też kultury i obyczajów Turcji i Tunezji. Wspaniałą pamiątką dla uczniów są ich imiona zapisane w języku arabskim. Wiele radości sprawiło dzieciom uczenie się alfabetu i wymowa bardzo trudnych, a zarazem zabawnych  dźwięków.  Jestem pewna, że wszyscy zapamiętali również jak parzy się herbatę i kawę po turecku i zapragnęli pojechać i spróbować prawdziwego kebabu.    Przedsięwzięcie przyniosło wszystkim dużo radości oraz niezapomniane doświadczenia. Może się jeszcze spotkamy… ? Planujemy kontynuować takie spotkania w kolejnych latach. Dziękuję państwu Bigos i Fabijańczuk  za wspaniałe przyjęcie studentów.

Koordynator Projektu Jolanta Szostak


Narodowe czytanie Trylogii

Już po raz trzeci nasza szkoła włączyła się w akcję organizowaną z inicjatywy Prezydenta RP pod hasłem "Narodowe czytanie". Uczniowie klas IV - VI mieli możliwość posłuchania fragmentów trylogii Sienkiewicza czytanych przez nauczycieli. Mamy nadzieję, że chociaż tekst był trudny, to jednak wzbudził zainteresowanie dzieci.

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 - go września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po części oficjalnej z zaintersowaniem obejrzeliśmy programy artystyczne przygotowane przez uczniów, w których pobrzękiwały echa minionych już wakacji oraz czekające wszystkich obowiązki szkolne.
Witamy w naszym gronie wszystkich nowych uczniów oraz nauczycieli.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego